gemi yükleme işlemleri

Gemi Yükleme İşlemleri

Lojistik ve taşımacılık işlemlerinde sıkça tercih edilen yöntemlerden biri de gemi yükleme işlemleri taşımacılığıdır. Gemi taşımacılığı diğer yöntemler arasında daha dikkat isteyen ve hassas yaklaşılması gereken bir alandır. Yükleme işlemleri sırasında, taşınacak eşya ya da maddelerin cinsine bağlı olarak yükleme ve boşaltma işlemleri farklılık gösterebilir.

Ercan Sert Lojistik olarak firmamız bu işlemleri büyük bir hassasiyet ve disiplin çerçevesinde sürdürmektedir. Yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında dikkat edilmesi gereken bazı hassas noktalar bulunmaktadır;

  • Yükleme yapılacak geminin azami yük sınırı
  • Yüklenecek malların cinsi
  • Yükleme alanının yoğunluğu

Bu ve benzer faktörler yükleme ve boşaltma faaliyetlerini olumlu ya da olumsuz yönden etkileyebilmektedir. Özellikle de yükleme alanındaki yoğunluk lojistik süreçlerini hızlandırabileceği gibi yavaşlatabilir.

Gemi Yükleme İşlemlerinde Her Yük İçin Aynı Prosedür Tercih Edilir Mi?

Gemi yükleme işlemlerinde ve lojistik standartları doğrultusunda belirlenmiş bazı genel kural ve direktifler bulunmaktadır. Yükleme yapacak firmaların ve yük sahiplerinin de bu kurallar doğrultusunda hareket ederek, gereken belgeleri liman yönetimine uygun şekilde ulaştırmaları gerekir. Tüm yasal işlemler yerine getirildikten sonra yükleme işlemi başlatılır.

Yükleme işlemlerinde genellikle, yük gemilerinde yer alan ve yükü dışarıdan geminin içine almaya yarayan bir gemi kreyni bulunmaktadır. Kelime anlamı olarak vinç manasına gelen bu düzenek sayesinde gemi yükleme işlemleri başlatılır. Süreçte;

  • Yükün cinsine ve miktarına göre değişen kapma çeşidi tercih edilmektedir. Kapma mekanizmasının 1 ton ile 40 ton arasında dayanıklılık sağladığı çeşitler bulunmaktadır.
  • Pinomatik, hidrolik ya da elektrikli olan kapma çeşitlerinden uygun olanı yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında sürece dahil edilmektedir.
  • Vinç mekanizmasına bağlı olan kapma parçası mekanik bir sisteme sahip olabilir. Bu durumda açma kapatma ve taşıma gibi işlemler de bu mekanizma tarafından sağlanır.

Görüldüğü üzere yükleme işlemleri sırasında yüklerin kuru ya da konteyner cinsinde olması yükleme yöntemlerini de doğrudan etkilemektedir. Günümüzün modern taşıma anlayışları ve yöntemleri de bu doğrultuda şekillenmektedir.

Hızlı ve Yüksek Standartlarda Gemi Yükleme İşlemleri Hizmeti

Firmamız vermekte olduğu tüm taşımacılık hizmetlerinde rakiplerine fark atan bir anlayış ile ilerlemeye devam etmektedir. Bu doğrultuda hem gemi yükleme hem de gemi boşaltma işlemlerinde her zaman koordineli ve disiplinli bir anlayışı benimsiyoruz. Yaptığımız işe değer katmak ve verimli bir nakliye sürecinin ilk adımı olan yükleme ve boşaltma işlemlerinde de aynı hassasiyeti göstermeyi sürdürüyoruz.

Oldukça büyük emek ve uğraş isteyen bu gibi işlemlerde itinalı çalışmaları ile göz doldurmaya devam eden firmamız, müşterilerini bu anlamda hiçbir zaman yüzüstü bırakmamaktadır. Sizler de gemi taşımacılığını yıllardır büyük bir ustalıkla yapan şirketlerden hizmet almak isterseniz, sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Her zaman disiplinli bir anlayış ve modern yöntemler ile hizmet vermeyi sürdürüyoruz.